Wspomnienia‎ > ‎

CICHOCIEMNI 2011

opublikowane: 17 lip 2014, 05:57 przez Joanna Rojek
24-25.09.2011 r. - Istebna - Jaworzynka

W dniach 24-25 września 2011 roku odbyła się XLII Gra Nocna "Cichociemni", w tym roku organizatorzy Gry zdecydowali się na przybliżenie uczestnikom rejonu Trójwsi Beskidzkiej. W Grze wzięło udział piętnaście patroli z całej Polski, łącznie pięćdziesięciu uczestników - harcerzy starszych oraz wędrowników.

W sobotni poranek patrole oraz organizatorzy spotkali się przy Szkolnym Schronisku Młodzieżowym "Zaolzianka", gdzie miała miejsce rejestracja uczestników oraz odbył się apel inaugurujący tegoroczną edycję Gry. Po apelu nastąpił etap, na który czekali wszyscy - trasa dzienna. Wędrówka z Istebnej Zaolzia przez Koniaków do Jaworzynki Centrum okazała się nie lada wyzwaniem dla uczestników, którzy kolejno zaliczali punkty kontrolne. Na punktach uczestnicy musieli się wykazać wiedzą, sprawnością fizyczną, umiejętnościami współpracy w grupie, a także sprytem i kreatywnością. Wśród zadań, jakie czekały na uczestników warto wymienić: pomoc poszkodowanemu, pogotowie p-gaz, posługiwanie się endoskopem, odbiór i odkodowanie wiadomości nadanej alfabetem Morse'a, przejście pola minowego, czy umiejętności posługiwania się telefonami polowymi. Uczestnicy podczas trasy dziennej zdobyli pamiątkowe plakietki oraz koszulki. Etap dzienny zakończył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Jaworzynce, gdzie na uczestników czekał obiad oraz kolejny element Gry - prelekcja na temat Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którą przygotował Pan Piotr Wybraniec z Muzeum Spadochroniarstwa w Wiśle.

Wieczorem rozpoczął się kolejny etap - gra nocna. W pierwszej kolejności patrole nasłuchiwały wiadomości nadawanej przez radio, a gdy zdobyli informację o zrzucie wsiedli do podstawionych samochodów i zostali wywiezieni w nieznane im miejsce. Kolejnym zadaniem patroli było dostanie się do miejsca, potocznie zwanego "bazą", gdzie czekały na nich zadania do wykonania, takie jak strzelanie do celu z wiatrówek i ASG, punkt sprawnościowy na linach oraz quiz historyczny. W tym miejscu patrole spotkały się także z łącznikami, którzy przekazali im informację na temat zadania, jakie czekało na nich tej nocy. Tym zadaniem było zdobycie punktów kontrolnych oraz dotarcie do miejsca, gdzie ukrywał się ranny partyzant mający przekazać im kolejne informację na temat ukrytego zasobnika. Podczas nocnego etapu, uczestnicy mieli możliwość wykazania się umiejętnością poruszania się po nieznanym terenie, niemałym utrudnieniem był brak szlaku turystycznego, czy wytyczonych ścieżek. Jednak mimo wielu trudności prawie wszystkim patrolom udało się zrealizować zadania.

XLII Grę Nocną "Cichociemni" zakończył apel, podczas którego zostały ogłoszone wyniki Gry - każdy patrol otrzymał pamiątkowy dyplom, a na najlepszych czekały nagrody. W apelu wziął również udział pierwszy komendant Gry hm. Rudolf Fober, który opowiedział historię związaną z początkami imprezy organizowanej przez członków Hufca Ziemi Cieszyńskiej. Na zakończenie wykonane zostało pamiątkowe zdjęcie. 

Ruda
Comments