STRONA GŁÓWNA
REGULAMIN 2014
>> FORUM <<
O GRZE
ORGANIZATORZY
NASI PARTNERZY
WSPOMNIENIA Z GRY
GALERIA
KSIĘGA GOŚCI
LINKI
KONTAKT

O Grze

Od czasu pierwszej edycji "Cichociemnych" minęło już prawie 40 lat. Inicjatorem powstania przedsięwzięcia w Hufcu Ziemi Cieszyńskiej jest hm. Rudolf Fober, który przez wiele lat pełnił funkcję Komendanta. Organizacji imprezy podejmowali się kolejno Komendanci Hufca a także Kręgi Instruktorskie: KI "Watra", KI "Zew" przy współpracy z KI "Limba", KI "Watra II" oraz KI "Złom".

Nazwa od początku pozostała taka sama (nawet w latach siedemdziesiątych Gra nosiła nazwę "Cichociemni"). Zmieniała się jej forma, kształt, lokalizacja. Pierwsze edycje to biegi na orientację na peryferiach Cieszyna. Co roku mamy okazję przebywać w lasach innej Beskidzkiej miejscowości a tam sprawdzać swoje umiejętności w najróżniejszych dziedzinach oraz poznawać legendy o 316 spadochroniarzach, którzy w czasie II WŚ nieśli pomoc umęczonej wojną Ojczyźnie. Co roku organizatorzy zapraszają do współpracy coraz to większe grono niesamowitych ludzi oraz instytucji, poszerzają zakres i różnorodność atrakcji stawianych przed uczestnikami.

W 2003 roku organizacji Gry podjęła się 44 Cieszyńska Drużyna Starszoharcerska "Ogniwo" a Komendantem został jej drużynowy pwd. Janusz Ligocki. Od tego czasu "ekipa Ogniwa" przejęła na stałe organizację imprezy. ślad tego można znaleŸć na tej stronie. Kolejne dwie edycje odbyły się w u stóp góry Jasieniowej na terenach strzelnicy w Goleszowie, (komendanci: pwd. Janusz Ligocki - 2004, pwd. Samanta Nawrocka - 2005). Natomiast, w 2006 roku pod wodzą pwd. Mikołaja Huczały ponownie wróciliśmy do Wisły. W 2007 roku gra rozlokowała się na pograniczu polsko - czeskim w okolicach Istebnej i Jablunkova, całość koordynował pwd.Marek Pitura. Natomiast w roku 2008 teren Gry objął swoim zasięgiem Cieszyn i jego peryferia. Uczestnicy mieli okazję cofnąć się w czasie, poznać nocą Cieszyn i zmierzyć z golęszyckimi wojami. Następnie przeszkoleni przez 4 Pułk Strzelców Podhalańskich wyruszyli w las w poszukiwaniu zagubionych części radiostacji. Komendantką tamtej edycji była pwd. Samanta Nawrocka. W roku 2009 walczyliśmy z przeciwnościami losu i nie tylko w Ustroniu - Dobce gdzie podczas nocnej trasy cały czas deptali nam po piętach Niemcy czyli osoby z 4 Pułku Strzelców Podhalańskich odtwarzający żołnierzy Wermachtu z okresu II Wojny Œwiatowej. Komendantem Gry w roku 2009 ponownie został pwd. Janusz Ligocki. Rok 2010 to Wisła. Nieco inna koncepcja Gry, zmniejszony teren i podzielony na 3 etapy. Pogoda piękna bezchmurna, cieplutko ale do północy. Po północy załamanie pogody, deszcz, ochłodzenie i wszechobecne błoto, które znacznie utrudniło poruszanie się po lesie. Nad całością edycji 2010 panował znów pwd. Janusz Ligocki. Edycja z 2011 roku obejmowała tereny trójwsi beskidzkiej. Zaczęliśmy w Koniakowie po to by skończyć w Jaworzynce. Dzienna trasa to zaliczanie punktów kontrolnych rozlokowanych w okolicach Koczego Zamku, góry Ochodzitej oraz rzeki Czadeczki w Jaworzynce. Wszystko to osadzone w górach gdzie można było rozkoszować się malowniczymi widokami szczytów. Nocna trasa to wyczerpujący marsz, który w części polegał na poruszaniu się granicą, od słupka do słupka granicznego. Powodowało to, że patrol idący trasą naprzemiennie znajdował się w Polsce i Słowacji. Zwieńczeniem trasy nocnej było odnalezienie zrzuconego przez aliantów zasobnika, ale zanim to się stało, patrole musiały zdobyć informacje o miejscu zrzutu od rannego partyzanta, który po wylądowaniu i zakopaniu spadochronu ukrył się w stodole we wsi. Problem w tym, że stodoła była otoczona przez Niemców. Ostatecznie wszystkim patrolom udało się niepostrzeżenie dotrzeć do stodoły... A rankiem apel i nagrody dla zwycięzców.. Komendantem edycji w 2011 roku był po raz kolejny pwd. Janusz Ligocki.

Co roku inne zadania i przygody, inne wspomnienia, pogoda i inny las ...

Do zobaczenia na Grze!